Dlaczego warto regularnie przeprowadzać diagnostykę komputerową i testy akumulatora?
Wraz z rozwojem technologii coraz więcej mechanicznych urządzeń zostaje zastąpionych elektroniką. Dzięki temu samochody stają się wygodniejsze, są w stanie aktywnie asystować nam podczas jazdy, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i umilając długą podróż. Niestety wraz z komputeryzacją pojazdów stają się one coraz bardziej skomplikowane i do ich odpowiedniego serwisowania potrzeba odpowiedniego specjalisty. Nasi wykwalifikowani mechanicy równie wprawnie posługują się komputerem z zestawem diagnostycznym, jak i kluczem dynamometrycznym, dbając o nienaganny stan Twojego auta.
Co pokazuje diagnostyka komputerowa?
Profesjonalne oprogramowanie, którym dysponuje nasz serwis, pozwala za pomocą złącza serwisowego OBD sczytywać i kasować wszystkie kody błędów, diagnozować usterki oraz w czasie rzeczywistym wyświetlać parametry silnika i jego części podczas jazdy. Dzięki temu szybko możemy ustalić przyczyny problemów z samochodem i całkowicie je wyeliminować. Diagnostyka przydaje się również podczas kupowania używanego samochodu, ponieważ dzięki niej sprawdzimy poprzednie wpisy serwisowe oraz raporty o usterkach i wystrzelonych poduszkach powietrznych, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Ile czasu trwa diagnostyka komputerowa?
W zależności od stopnia skomplikowania samochodu oraz tego, jak bardzo wnikliwie klient chce go prześwietlić, czas usługi zajmie naszemu serwisowi od kilkudziesięciu minut do paru godzin.
Na czym polegają testy akumulatora?
Badanie przeprowadzane przez naszych pracowników przebiega wieloetapowo i pozwala dokładnie ocenić stan baterii oraz wykryć ewentualne zwarcia w układzie. Najpierw sprawdzany jest ogólny stan wizualny akumulatora i jego klem. Mechanik szuka ewentualnych pęknięć na obudowie i wycieków elektrolitu, które od razu dyskwalifikują dalszą bezpieczną eksploatację. Następną czynnością jest sprawdzenie napięcia oraz dokonanie oględzin elektrolitu. Sprawdza się wtedy jego ilość, gęstość i kolor. Kolejną czynnością przeprowadzaną przez fachowca jest test akumulatora pod obciążeniem, który pokazuje, jak bateria samochodu zachowuje się w trudnych warunkach podczas rozruchu silnika. Ostatnią czynnością jest pomiar spoczynkowego zużycia prądu, czyli tego, w jakim tempie akumulator się samoczynne rozładowuje. Jeśli bateria pomyślnie przejdzie wszystkie testy, to możemy być spokojni, wiedząc, że nie zawiedzie nas w nieoczekiwanym momencie.